• Dyscypliny
  • Mikroloty
  • Śmigłowce

CELNOŚĆ LĄDOWANIA

Zawody celnościowe są w obecnej chwili najpopularniejszymi zawodami spadochronowymi na świecie.

Rywalizacja polega na wykonaniu 8 kolejek skoków celnościowych na koło, o średnicy około 10 m.

W centrum koła jest wyłożona część aparatury do pomiaru celności lądowania tzw. patelnia, mierząca pomiar elektronicznie. Liczony jest pierwszy punkt – do 15 cm – zetknięcia zawodnika z „patelnią”. Przeważnie wszyscy zawodnicy lądują na krawędź stopy, wyposażonej w specjalne obuwie (nieco wyprofilowana pięta buta).

W środku tzw „patelni” jest naklejony krążek o średnicy 3 cm.

Zadaniem zawodnika w konkurencja celności lądowania jest wylądowaniu najbliżej tego środka. Ideałem jest wykonanie wszystkich 8 skoków w sam środek krążka.

Wtedy wynik końcowy zawodnika wynosi 0,00 m.

Skoczkowie wykonują kolejno skoki w drużynach. Wygrywa zawodnik, którego zsumowany wynik po wszystkich kolejkach skoków jest najmniejszy. Jeżeli np. zawodnik posiada wynik 0,02 m. to oznacza, że suma z jego 8 skoków wynosi 2 cm.

W przypadku celności grupowej ocena polega na zsumowaniu wyników 4 najlepszych zawodników spośród 5 skaczących razem w drużynie ( zgodnie z Regulaminem M.Ś. – na Mistrzostwach Świata lub też , w przypadku Pucharu Europy – sumowani są wszyscy członkowie zespołu.

Wygrywa drużyna, która po 5 kolejkach skoków ma najmniejszy zsumowany wspólny wynik.

W konkurencjach celnościowych rozgrywa się: Spadochronowe Mistrzostwa Świat (Juniorów i Seniorów), Spadochronowe Mistrzostwa Europy, Puchary Świata i Puchary Europy.

Polacy mają szczególne osiągnięcia przede wszystkim w konkurencjach celnościowych, we wszystkich wyżej wymienionych zawodach.